Strona główna / Blog / Najczęściej spotykane przyczyny, przez które nie możesz schudnąć

Najczęściej spotykane przyczyny, przez które nie możesz schudnąć

Kolejny raz stosujesz „cudowną” dietę, jednak na wadze brak jakichkolwiek efektów? A może wylewasz siódme poty na siłowni i wciąż Twoja sylwetka jest daleka od ideału? Poniżej przedstawiamy najczęstsze przyczyny, przez które nie można schudnąć – czasem to my popełniamy ewidentny błąd, w innych przypadkach za brak rezultatów mogą odpowiadać hormony lub zła przemiana materii. Sprawdź, co dotyczy właśnie Ciebie!

Za mało ruchu

Wysiłek fizyczny to najlepsza metoda na przyśpieszenie przemiany materii oraz zgubienie sporej ilości kalorii. Oczywiście ważne, aby każdego dnia spędzać chociaż 30 minut aktywnie np. spacerując, czy biegając. Jednak w celu osiągnięcia lepszych efektów należy postawić na systematyczne, ale bardziej intensywne treningi – pływanie, aerobik, taniec, jazda na rowerze, siłownia.

Jesz zbyt rzadko

Zbyt długa przerwa pomiędzy posiłkami powoduje, że Twój organizm odczuwa niedobór cukru – stąd nagłe napady głodu, szczególnie na słodkie produkty. Natomiast, gdy dzienna norma kaloryczna jest podzielona na 5 porcji, organizm zużywa kalorie na bieżąco i nie musi robić zapasów energii w postaci tkanki tłuszczowej.

Nie podjadaj pomiędzy posiłkami!

Bardzo często zdarza nam się podjadać przygotowując jedzenie, oglądając telewizję, czytając książkę, gazetę czy też grając na komputerze. Takie „niewielkie” przekąski to sporo dodatkowych kalorii dostarczanych każdego dnia do naszego organizmu.

Brak motywacji

Niezwykle ważna jest motywacja. Niestety wiele osób rezygnuje z odchudzania niemal już na starcie lub też przy pierwszej „porażce”, czy też gorszym dniu. W zależności do życiowej sytuacji oraz stopnia nadwagi należy znaleźć własną motywację – podstawą są względy zdrowotne, kolejne to ważne wydarzenie w życiu (ślub, urlop) a także lepsze samopoczucie i samoocena, dzięki uzyskaniu wymarzonej sylwetki.

Pijesz zbyt mało

Codziennie należy pić 2 litry płynów, a latem nawet więcej. Oczywiście w żadnym wypadku nie mogą to być napoje słodkie (czytaj etykiety i skład!).

Problemy hormonalne

Przyczyną nagłego tycia, mimo braku zmian żywieniowych może być niedoczynność tarczycy. W razie podejrzeń udaj się do lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje cię na badanie poziomu hormonów tarczycy. Natomiast jeśli jesteś w okresie menopauzy, to za dodatkowe kilogramy odpowiedzialne jest zwalniające tempo przemiany materii. W takiej sytuacji należy zmniejszyć kaloryczność posiłków, unikać słodyczy oraz ograniczyć tłuszcze.

Unikanie śniadań

To najważniejszy posiłek dnia, bowiem po zjedzonym o poranku śniadaniu, będziesz mieć odpowiedni poziom glukozy, dzięki czemu w ciągu dnia nie sięgniesz po tuczące przekąski. Poranny posiłek zapewnia także niezbędną energię.

Objadanie się przed snem

Nigdy nie należy zjadać ostatniego posiłku krótko przed snem, ponieważ wtedy proces trawienia może zostać zakłócony przez sen. Organizm potrzebuje bowiem 2,5–3 godziny na całkowite strawienie posiłku. Podczas snu procesy życiowe, w tym przemiana materii, są spowolnione.

Sprawdź, co należy zrobić, aby schudnąć.

Dodaj komentarz