Strona główna / Blog / Dieta Dukana – Zasady, Efekty, Plan Działania
dieta dukana

Dieta Dukana – Zasady, Efekty, Plan Działania

Zbliża się koniec starego roku, a wraz z nim początek nowego. To ten czas, kiedy w wielu osobach pojawia się myśl stworzenia świetnego postanowienia noworocznego. Jednym z najczęściej spotykanych jest oczywiście zrzucenie nadmiernej wagi.

Jedną z popularniejszych ostatnimi czasy jest dieta Dukana, która mimo związanych z nią kontrowersji wciąż przyczynia się do schudnięcia wielu osób na całym świecie. Na czym ona polega

Dietę Dukana opracowano we Francji. Jej twórcą jest Pierre Dukan, który skutecznie pomaga w walce z nadwagą wielu ludziom od ponad 30 lat. Wspomniana dieta opiera się na spożywaniu sporej ilości białka. Dzięki zmianie nawyków żywieniowych nie tylko chudnie się stosunkowo szybko, al również można zapomnieć o efekcie jo jo.

Dieta Dukana – Zasady

Dietę Dukan podzielono na cztery etapy. Dzięki nim waga ma spaść. Trzeba pamiętać, że dieta ta nie tylko odchudza, ale również oczyszcza. Oto opis jej poszczególnych faz.

I FAZA

Można nazwać ją fazą uderzeniową. Przebiega ona szybko i pomaga w krótkim czasie zrzucić naprawdę imponująco dużo kilogramów. To od nas jednak zależy, jak długo będzie trwała ta faza. Nie możemy jednak przedłużać jej na więcej, niż na dziesięć dni.

W zależności od tego, jak wiele kilogramów musimy zrzucić, tak właśnie wydłużamy tą fazę. Najczęściej jednak wybiera się 3 albo 5 dni trwania fazy uderzeniowej.

II FAZA

Jest to tak zwana faza naprzemienna i trwa ona najdłużej, ponieważ utrzymuje się ją aż do czasu, gdy schudniemy do pożądanej wagi. W tej fazie należy naprzemiennie spożywać produkty proteinowe z warzywami.

Można zdecydować, czy w tej fazie będziemy jeść produkty w systemie 1/2, 3/3 a może 5/5. Im więcej trzeba schudnąć, tym dłuższy plan należy sobie założyć.

III FAZA

Faza utrwalenia, bo taką nazwę nosi etap trzeci powinna trwać nie dłużej 10 dni na każdy zrzucony kilogram. Jeżeli zatem zrzuciliśmy 3 kilogramy, musimy wydłużyć tą fazę do 30 dni.

Pamiętajmy, by nigdy nie przeoczać tej fazy. Jeśli to zrobimy, efekt jo jo będzie zagwarantowany. W fazie trzeciej sięgamy nie tylko po posiłki proteinowe i warzywne, ale i również po owoce, czy nawet chleb.

Co ważne, właśnie w tej fazie możemy sobie zrobić tak zwaną ucztę. Polega ona na tym, że dwa razy na tydzień dodajemy przystawkę i deser, czyli dowolny ulubiony nasz posiłek, na jaki tylko mamy ochotę. Nie ma tutaj pod tym względem żadnych ograniczeń. Najważniejsze, by przez następne dni trzymać się diety, jak przystało na fazę trzecią.

IV FAZA

Faza stabilizacyjna polega na tym, by przez jeden dzień w tygodniu spożywać wyłącznie posiłki proteinowe. W pozostałe dni można jeść normalnie. Pamiętajmy jednak o tym, by starać się przestrzegać dobre nawyki, by znowu nie powrócić do wagi sprzed diety. Jeśli bowiem odrzucimy wszystko, czego nauczyliśmy się podczas odchudzania, zaszkodzimy sobie na własne życzenie.

Dieta Dukana – Efekty

Na jakie efekty możemy liczyć, jeżeli zdecydujemy się na zastosowanie diety Dukana? Przede wszystkim w pierwszej fazie dochodzi do szybkiego zrzucenia wagi, ponieważ może to być nawet kilka- kilkanaście kilogramów. Wszystko zależy od osobistych predyspozycji swojego organizmu.

Niestety dieta ta nie jest do końca korzystna dla naszego ciała. Jeśli będzie trwałą zbyt długo, może wpłynąć negatywnie na funkcjonowanie nerek oraz mózgu. Dlatego ważne jest, by zachować umiar.

Są jednak spore zalety! Mowa tutaj o sporej ilości białka, którą dostarczamy do swojego organizmu. W diecie uwzględnia się również jedzenie sporej ilości ryb, a te są bogate w kwasy omega 3. Wprowadza się następnie chude mięso, warzywa i owoce, a to produkty jak najbardziej polecane.

Dukan poleca również ćwiczenia fizyczne.

Dieta Dukana – Plan Działania

Jeśli chodzi o plan działania, należy najpierw ustalić, ile kg chce się pozbyć. Następnie zgodnie z wyżej wymienionymi zasadami dostosowujemy swój plan żywieniowy do poszczególnych faz.

Sięgajmy tylko po produkty, które są dozwolone w danej fazie. Pijmy również bardzo dużo wody, minimum dwie szklanki przy każdym posiłku.

W pierwszych tygodniach nie starajmy się ćwiczyć jak najwięcej, ponieważ i tak będziemy czuli się osłabieni.

Skorzystajmy także z suplementacji witaminowej na wzmocnienie. Jakie preparaty warto stosować? Odpowiedź znajdziesz w rankingu tabletek na odchudzanie.

Dodaj komentarz